SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Yalıtım olarak ahşap ve alüminyum malzemelere göre daha iyidir.
  • PVC pencereler, hava şartlarına, çürümeye, korozyona ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.
  • Yangına dayanıklıdır. PVC pencerelerin alev alma sıcaklığı ahşap pencerelere göre daha yüksektir. Ayrıca ısı kaynağından uzaklaşınca, yanma durur. Alev yürümez.
  • PVC pencereler hafiftir ve mukavemeti oldukça iyidir.
  • Vernik, boya gibi zor bakımlar gerektirmez.
  • Çevre dostudur. %100 geri dönüştürülebilir.

PVC pencere sistemleri sert plastikten ekstruder teknolojisiyle 200°C sıcaklıkta imal edilmektedir. Şeklini alan PVC'nin ortam sıcaklığında karbon bağlarının çözülmesi mümkün değildir. Bu nedenle etrafa hiçbir gaz salınımı yapmaz. Üzerinde vernik yada boya benzeri kimyasal bulunmadığından insan sağlığına dosttur.

Katı halde kullanılan PVC kapı ve pencereler oda sıcaklığında herhangi bir gaz salınımı yapmamaktadır. Yeni bir PVC malzemenin kokması, diğer malzemelerde olduğu gibi üretim esnasında veya taşıma esnasında üzerine nüfuz etmiş koku olabilir. Bu koku kısa sürede geçer. Hava ve suyu sızdırmazlığı konusunda oldukça etkili olması, içerde oluşan pis kokunun içerden hiç çıkmamasına sebep olabilir. Pencerelerin zaman zaman açılarak ortamın havalandırılması faydalı olacaktır.

  • Oda içinde sağlıklı, temiz havanın dolaşmasını ve binanın nemden ve rutubetten hasar görmesini engellemek.
  • Kötü kokuyu gidermek.
  • Odadaki nemi düzenleyerek küf oluşumunu engellemek.
  • Camların yüzeyinde nem zerreciklerinin oluşmasını engellemek için havalandırma gereklidir.

Bulunduğumuz ortamda hava içerisinde her zaman bir miktar su buharı vardır. İç ortamda ısınan ve hareket halindeki hava soğuk yüzeylere geldiğinde, içindeki su buharının bir kısmı yoğuşarak yüzeyde su olarak açığa çıkar ve terleme oluşur.

PVC profil üreticileri, ürettikleri her markanın içinde farklı ölçüler de ve değişik özelliklerde profiller üretir. Bunların her birine seri denir. Seriler birbirinden şekil, kalınlık, sağlamlık, uzun ömürlülük ve izolasyon özellikleri gibi farklarla ayrılır.

Odacık sayısı ise pencereye ait ısıl ve ses performans değerini etkilemektedir. Odacık sayısı arttıkça yalıtım değerleri artmaktadır. Fakat bu tek başına profil genişliğiyle sağlanamaz. Bunun yanında, dış çeper kalınlığı ve destek sacının yapısının da değişmesiyle verim artışı sağlanabilir.

Pencereleriniz beyaz bir bez yardımıyla sıvı deterjanlar kullanılarak yapılabilir. Su tahliye deliklerinin zaman zaman temizlenmesi olası su girişlerinin tahliyesi için daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Temizlik sırasında tiner, aseton, çamaşır suyu, tuz ruhu, benzin, metilen klorit, gaz yağı, motorin, solvent türü malzemeler, katı partikül içeren toz ve sıvı deterjanlar gibi ağartıcı ve aşındırıcı maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Koruyucu folyolar pencerenin taşıma esnasında oluşabilecek darbelerden korunmasını sağlar. Folyoların üzerinde de yazdığı gibi montaj yapıldıktan hemen sonra sökülmesi gerekir. Eğer hemen sökülmezse bir süre sonra güneşin ve hava koşullarının etkisiyle folyo üzerindeki yapıştırıcı tutkal ve boya profil yüzeyine geçebilir. Oluşan bu leke ve izleri sonradan temizlemek mümkün değildir.

Pencerelerde garanti süresi yasal olarak 2 yıldır. Bu sürenin başlaması için bayiniz ile sözleşme yaparak garanti belgenizi mutlaka istemeniz gerekmektedir. 2 yılın üstündeki verilecek garantiler bayi ve firma garantileridir.

Pencere değiştirirken doğru seçim yapmak, uzun yıllar sorunsuz ve kaliteli bir yaşam demektir. Pencere, estetiğin yanında evinizi yağmur, kar, rüzgâr, gürültü, soğuk veya sıcak hava, gibi dış etkenlerden de koruması gerekmektedir.

Bu nedenle,

Öncelikle seçecek olduğunuz markanın sürekliliği ve güvenilirliği

Isı yalıtım özellikleri

Ses yalıtım özellikleri

Profil genişliği

Odacık sayısı

Conta sayısı

Cam kalınlığı ve kalitesi

Aksesuar özellikleri

gibi konular dikkate alınarak yapılan seçim kaliteli, güvenli ve dış etkenlerden uzak bir yaşam alanı oluşturmanızı sağlayacaktır.